Dopel Nedir Monart Ambalaj / Ürünler / Dopel / Dopel Nedir
Dopel Nedir

Dopel Nedir ?

Piyasada Dopel olarak bilinen ama oluklu mukavva koli dediğimiz ürün B ve C dalgaların birleşmesinden meydana gelmiş toplamda beş kağıttan oluşan oluklu mukavva nın kısa adıdır.

Üretim aşamasında 2 oluklu 3 düz kağıdın birleşmesinden meydana gelir. En üstteki kağıt düz olup hemen arkasından lamine edilen ikinci kağıt tırtıklı diğer adıyla oluk şeklinde olup ortasındaki kağıt düz ve yine dördüncü kağıt oluklu en son beşinci kağıtta düz olup bunların bir birine lamine edilmesiyle meydana gelmektedir.

Toplamda 2 oluklu 3 düz kağıttan meydana gelir. 

Dopel koli tek dalga kolilere göre çok daha mukavvemetli olup genelde Tekstil, plastik s, kozmetik , otomotiv, mobilya sektörü gibi bir çok sektörde tercih edilmektedir. 

Dopel kolilerde mukavvemeti artıcı bir başka unsurda kullanılan kağıt çeşididir. 

Kraft denen kağıt kullanıldığında mukavvemet artmakta ama bunun alternatifi Teslaynır ( Tesliner ) kullanıldığında mukavvemet Kraft kağıt kadar olmamaktadır.

Bunun sebebide Kraft kağıtta selüloz oranı yüksek ve orijinal kağıt olup Tesliner bunun  aksine geri dönüşüm malzemesi olmasıdır.

 

Dopel nedir?

Dopel, Üretim aşamasında 2 oluklu 3 düz kağıdın birleşmesinden meydana gelir. En üstteki kağıt düz olup hemen arkasından lamine edilen ikinci kağıt tırtıklı diğer adıyla oluk şeklinde olup ortasındaki kağıt düz ve yine dördüncü kağıt oluklu en son beşinci kağıtta düz olup bunların bir birine lamine edilmesiyle meydana gelmektedir.

Dopel çeşitleri

En çok kullanılan dopel koli çeşitleri aşağıdaki gibidir:

·         Ksssk  dopel

·         Kssst dopel

·         Tssst  dopel

·         Tssss dopel

·         Bssss dopel

·         Bssst dopel

·         Bsssk dopel

·         B+C dopel

·         E+B   mikro dopel